Dünya Uyuşturucu İle Mücadele Günü

Dünyada uyuşturucu kullanma alışkanlığında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu gerçeğinden hareket eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında aldığı bir kararla, uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak amacıyla, 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak belirlemiştir.

Madde bağımlılığı tüm dünya genelindeki toplumların temel sağlık sorunlarından biridir. Sadece kullanılan maddenin ortaya çıkardığı yan etkiler değil, yol açtığı sosyal sorunlar ve fiziksel hastalıklar ele alındığında, bireysel ve toplumsal maliyeti yüksek hastalıklar arasında yer almaktadır. Bağımlılık yapıcı maddeler, merkezi sinir sistemi üzerinde, sahte bir iyi oluş hali oluşturan unsurlardır. Madde kullanımının yol açtığı fiziksel hastalıklar çok çeşitlidir. Uçucu madde bağımlılığı, direk beyine etki etmesi sebebiyle, sinir hücrelerinde doğrudan harabiyete neden olarak geri dönüşü imkânsız beyin hastalıklarına yol açabilir. Damar yoluyla bağımlılık yapıcı madde kullananlar ise aynı zamanda AIDS, Hepatit B, Hepatit C gibi hayatı ve toplum sağlığını tehdit eden hastalıklara daima açıktırlar. Madde kullanımının neden olduğu, fiziksel hastalıklar bunlarla sınırlı kalmamakta, karaciğer ve böbrek yetmezliği, damar hastalıkları ile depresyon ve benzeri ruhsal hastalıklara yol açmaktadır.

Düzce İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce ''26 Haziran Dünya Uyuşturucu İle Mücadele Günü'' kapsamında İlimizde 29.06.2017 tarihinde saat 13:30’da Düzce Vali Yardımcısı Sayın Hasan BAĞCI öncülüğünde Düzce Belediyesi Önünden başlayarak Anıtpark Meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirilmiştir.

 Program kapsamında Düzce  Anıt Parkta sağlıklı yaşam araçlarından günün önemiyle ilgili kamu spotu gösterimleri yapılarak stant kurulmuştur. Standımızda Afiş, Broşür dağıtımı ve karbonmonoksit ölçümü, tütün bağımlılık testi yapılarak halka yönelik bilinçlendirme çalışmaları düzenlenmiştir.

Daha sonra Düzce Vali Yardımcısı Sayın Hasan BAĞCI, İl Emniyet Müdürü Sayın Hüseyin DENİZ, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yılmaz ÖZDEMİR ve Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr.Ali RIZA AKBAY tarafından uyuşturucu ili mücadele konusunda etkin rol oynayan ve duyarlı çalışmalar sürdüren Düzce Üniversitesinden Öğretim Görevlisi Dilek AKKUŞ, Öğretmen Ayşe KARAKANAT, Vaiz Ömer MEYDAN’a ve Amatör Spor Kulüplerdi Federasyonu ve Erdemliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne plaket verilmiştir. 

 

 

Sağlık Uygulamaları