Suriyeli Ve Iraklı Çocuklar İçin Bisiklet Kardeşliği Projesi’nin İlkini Gerçekleştirdik

 

 Düzce İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mustafa ÖZYÖRÜK’ün  önderliğinde Suriyeli ve Iraklı mülteci çocuklarımız için ‘‘Sağlıklı Birey, Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Dünya Sloganıyla Bisiklet Kardeşliği Projesinin ilkini 04/06/2017 tarihinde konuralp Nerris’de Vali Yardımcısı Sayın Hasan BAĞCI ve çok değerli mesai arkadaşlarımızın katılımlarıyla başlatıyoruz.

 

 İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak amacımız  "Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp ülkemizin her kentine yerleştikleri gibi Düzcemizede gelip yerleşen Suriyeli ve Iraklı mülteci çocuklarımız ile ilimizdeki ensar dediğimiz bizim çocuklarımız arasında gönül bağı oluşturulması, merhameti, sevgiyi, kardeşlik bağlarının güçlendirilmesini sağlamaktır.

 

Daha önce İl Sağlık Müdürlüğümüzce düzenlediğimiz sağlıklı dişler sağlıklı nesiller etkinliğimizde İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürümüz Dr. Mustafa ÖZYÖRÜK'ün İstiklal Marşını bilen varmı sorusuna yanıt alamayınca İstiklal Marşını ezberleyen her çocuğumuza çeşitli hediyeler sözü veriyorum demiş idi. Bu bağlamda hem mülteci çocuklarımıza fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılması hem de kendi çocuklarımızla kardeşlik arkadaşlık bağlarının geliştirilmesi amacıyla bu projeyi başlattıklarını belirterek, İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak Sadece fiziksel aktivitelerde değil, aynı zamanda bunun zihin hareketini de birlikte başlatmış olacağız Çünkü bir aslan akşama kadar av peşinde koşuyor, bir kırlangıç gökyüzünde bir yer için akşama kadar uçuyor. Biz insanlar olarak zihnimizi ve gönlümüzü beslemezsek bunlardan bir farkımız kalmaz. O bakımdan içimizde bulanan Vatanın ne kadar kutsal olduğunu bir kere daha onlardan öğrendiğimiz Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimizle her fırsatta buluşmayı her fırsatta kavuşmayı, kucaklaşmayı hedefledik.

 

Özellikle ramazan ayının manevi iklimindeki bu hayırlara gönlümüzü ve ruhumuzu doğuracağız hem de zihnimizi harekete geçireceğiz sağlıklı bir hayat yaşamak için Türkiye'ye örnek olan bir projeyi ilimizde böylelikle başlatmış olacağız inşallah.

 

Hayırlı uğurlu olsun. Programımıza katıldığınız için hepinize çok teşekkür ederim.

 

Programımız iftar yemeği' nin ardından son bumuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sağlık Uygulamaları