31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüz koordinasyonunda 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında HEP BİRLİKTE DUMANSIZ BİR DÜZCE İÇİN SİGARAYI BIRAK HAYATI BIRAKMA temalı Yürüyüş düzenlenmiştir.

İlk olarak saat 15:00’da Düzce Belediye Meydanında İl Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü ekiplerince stand açılarak 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ile ilgili hazırlanan Afiş ve Broşürlerin dağıtımı yapılarak standımıza gelen vatandaşlarımıza Karbonmonoksit Ölçümü ve Tütün Bağımlılık Testi yapılmıştır. Etkinliğimize Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün Sağlıklı Yaşam Araçları da katılmıştır.

İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli ve İlimizdeki diğer kamu kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlarımızın katılımlarıyla saat 16:00’da Düzce Belediye önünden başlayarak Anıtparkta sona eren ‘‘Hep Birlikte Dumansız Bir Düzce İçin Sigarayı Bırak Hayatı Bırakma’’ temalı Yürüyüş programına İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüzde görevli sağlık çalışanlarımızdan oluşan Bisiklet ekibide katılmıştır.

Saat 17:00’da Düzce Anıtpark Meydanında Stand açılarak programa devam edilmiştir. Etkinlik kapsamında İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mustafa ÖZYÖRÜK tarafından Düzce Üniversitesi Sigara Bırakma Polikliniğinde görevli Dr.Cemil Işık SÖNMEZ’e, Dumansız İşyeri Projesini uygulayan Pakmaya’ ve Sigarayı bırakan İdris ACAR ve Meltem DAĞDEVİREN’e Teşekkür Belgesi takdim edilerek bisiklet verilmiştir.

Programda bir konuşma yapan Dr.ÖZYÖRÜK: 1987 yılından beri 31 Mayısın, Tütünsüz Bir Dünya için Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlandığını, Günümüzde her yıl tütün kullanımdan kaynaklı 5 milyondan fazla kişinin öldüğünü, özellikle son yıllarda gençlerde sigara ve tütün bağımlılığının üzücü bir boyuta ulaştığının görüldüğünü bu mübarek Ramazan ayının güzelliklerin başlangıcı olması ve tüm bağımlılıklardan uzaklaşmak için bir fırsat olduğu belirtmiştir..

İlimizde İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce dumansız hava sahası denetimleri yoğun bir şekilde devam etmektedir. Yine tütün ve tütün mamullerinin zararlarını önlemek için yapılan koruyucu ve önleyici çalışmalar doğrultusunda Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde 1 adet Sigara Bıraktırma Polikliniği’nde (2 doktor, 1 hemşire) ve Düzce Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Atatürk Devlet Hastanesi bünyesinde Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde (1 doktor,1 hemşire) olmak üzere toplamda 2 adet sigara bırakma polikliniği haftanın 5 günü vatandaşlarımıza hizmet verdiğini, ilgili hastanelere 2016 yılında 3702 kişi tedaviye başvurmuş 1293 kişi tütün bağımlılığı tedavisini başarı ile tamamlamıştır. 2017 yılı ilk 5 ayda 801 kişi tedaviye başvurmuş 125  kişi tütün bağımlılığı tedavisini başarı ile tamamlamıştır.

 

 

 

Sağlık Uygulamaları