Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı Eğitimi

      07/04/2017 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Yeşilay Cemiyeti iş birliğiyle Düzce Valiliği Konferans salonunda Yerel Medya Bağımlılığı Farkındalık Eğitimi düzenlenmiştir.

        Eğitime, Düzce Cumhuriyet Savcısı Sayın Ömer Faruk ÖZ, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Sayın Yılmaz ÖZDEMİR, İl Emniyet Müdürü Sayın Hüseyin DENİZ, İl Sağlık Müdürümüz Sayın Dr.Mustafa ÖZYÖRÜK, Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Akif SEYLAN, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat YİĞİT, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sayın Harun KABAOĞLU, ile ilimizdeki tüm Kurumların Basın Sorumluları ve yerel medya mensupları katılmışlardır.

         Eğitim programının açılışında konuşan İl Sağlık Müdürümüz Dr.Mustafa ÖZYÖRÜK ''Bugün gerçekten sadece ülkemizin değil tüm dünyanın, tüm insanlığın ciddi anlamda karşı karşıya olduğu bir sıkıntıya parmak basmış olacağız. Eskilerin söylediği gibi def-i mefsedet celb-i menafiden evladır derler mecelle kuralında.Bir medeniyet tasavvuru taşıyan insanlar,bireyler ve bir millet olarak ülkemizin yeniden şekillendiği bu dönemde karşı karşıya olduğumuz problemin sadece ülkemizi, bizim insanımızı değil  tüm insanlığı tehdit eden ciddi bir insanlık ve evrensel  bir sıkıntı olduğunun farkındayız. Bu itibar ile ağzımızdan çıkan her cümlenin, her sözün insanımızı kazanmak yada kaybetmek anlamına geleceği kadar kritik bir süreçte bulunuyoruz. Bu yüzden sadece bireylerin yada kurumların tek tek çalışmalarıyla değil topyekün ve koordinasyonlu bir çalışmayla ancak bu probleme radikal bir kavrama ve uygun çözümler getirebileceğimizi düşünüyoruz. Bu çözüm arayışının içerisinde en önemli ayaklardan bir tanesi de gerçekten tüm bu koordinasyonun vitrinin oluşturan basınımızın kullanacağı dil oluşturuyor. Zira artık çocuklarımızı internete televizyona yada medyaya teslim ettiğimiz bir dönem gibi değerlendireceğimiz bir çağda hakikaten bu alanın çok ciddi manada kontrol edilmesi ve değerlendirilmesi hepimizin görevi olmakla beraber basın mensuplarımızı birebir ilgilendiren bir olay olmaktadır. Bu ve bunun gibi eğitimlerin bizlere uyuşturucu ile mücadelede yeni çözüm yolları gösterme ile ilgili yeni ufuklar açacağı ve siz değerli katılımcılara bir kılavuz oluşturacağı inancıyla eğitim programının kurum ve kuruluşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederim’’dedi.

      Eğitimin devamında TBM Uyuşturucu Madde Bağımlılığı, Yetişkin Eğitimi konularında TBM Formatörü Nazile AYDIN bilgilendirmelerde bulunmuştur.

      Ardından Prof.Dr.Ali Murat VURAL tarafından Uyuşturucu madde bağımlılığını konu alan basın çalışmalarında dikkat edilmesi gereken konular anlatılarak, gruplar halinde örnek vaka incelemesi, haber hazırlama çalışması, yapılan çalışmaların incelenmesi ve soru cevap şeklinde devam eden eğitim programı Katılım Sertifikalarının dağıtımıyla sona ermiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sağlık Uygulamaları