18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası

            Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız yaşlılarımıza, sevgi ve saygıyı dile getirmek için tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de her yıl 18–24 Mart tarihleri arası "Yaşlılara Saygı Haftası" olarak etkinlikler yapılmaktadır.

            Bu kapsamda ilimizde bulunan Muharrem Sancaklı Huzurevi ziyareti Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Semra METİN ve sağlık çalışanları tarafından gerçekleştirilmiştir. Ziyaret sırasında huzurevi sakinleri ile birlikte sohbet edildi, şarkılar söylendi ve el sanatları atölyesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alındı. Ziyaret boyunca Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanları ve huzurevi sakinleri tarafından gösterilen ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ederiz.

            Yine Yaşlılar haftası etkinlikleri kapsamında Kaynaşlı Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Sabri AKTÜRE, Hastane Müdürü Recep PEHLİVAN yaşlılarımızı ziyaret ettiler. Bizleri bugünlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için sağlık kontrolleri periyodik olarak yapılmaktadır. Kaynaşlı Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Sabri AKTÜRE yaşlı ziyaretlerinin sürekli devam edeceğini ve yatağa bağımlı olan hastalar için,  yakınlarının evde bakım hizmetlerinden faydalanmak için 444 38 33 nolu telefonu arayarak yardım alabileceklerini belirtti.

            Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesini gerektirmektedir. Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır.

Yaşlılarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesi yaşlıların, sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar sergilemelerinde, sosyalleşmeleri ve mutlu olmalarında önem taşımaktadır. Yaşlılar için yaşamın uzunluğundan çok kalitesinin önemli olduğu unutulmamalıdır.

Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık döneminin itibarla yaşanması aynı zamanda bir minnet borcudur. 

 

 

 

 

 

 

Sağlık Uygulamaları