MÜDÜRLÜĞÜMÜZDEN MÜLTECİ ÇOCUKLARA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETİ

            Son yıllarda ülkemizde ağız ve diş sağlığı kapsamında koruyucu uygulamaların önemi oldukça artmıştır. Özellikle çocukluk çağında başlayarak diş fırçalama alışkanlıklarının kazandırılması, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesine önem verilmiş, çürük önleyici koruyucu uygulamalar ile ileriki yaşlarda oluşabilecek diş çürüklerinin önüne geçmek hedeflenmiştir.

            Düzce İli olarak Halk Sağlığı Müdürlüğümüz bünyesinde çalışmakta olan diş hekimlerimiz tarafından Sağlık Bakanlığının belirttiği program çerçevesinde yılda 2 kere anasınıfı, 1 ve 2. sınıf ilkokul öğrencilerimize flor uygulaması yapılmakta, diş fırçası ve macunu dağıtılmaktadır. Bu kapsamda 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı 1. döneminde 12.013 öğrenciye ağız diş sağlığı farkındalık eğitimi, 4744 öğrenciye ağız ve diş sağlığı muayenesi, 4692 öğrenciye florürlü vernik uygulaması yapmıştır.  Öğrencilerimize her gün dişlerini en az 2 kere fırçalamaları anlatılmakta, doğru diş fırçalama teknikleri model üzerinde gösterilmekte, dişlerde çürük oluşturabilecek karbonhidrat ve şeker ağırlıklı besinlerden uzak durmaları öğütlenmektedir. Bu program ileriki yıllar da  3. ve 4. sınıflara da uygulanacaktır.

            Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezinin yürüttüğü "Hoş Geldin Yurduma kardeşim" projesi kapsamında ders gören 81 mülteci öğrencimize Müdürlüğümüzce genel sağlık taraması ve ağız diş sağlığı taraması yapılmıştır. Taraması yapılan öğrencilerimize diş fırçası ve macunu dağıtımı sırasında İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürümüz Dr.Mustafa ÖZYÖRÜK Ağız ve Diş Sağlığının önemini vurgulayarak çocuklara öneri ve tavsiyelerde bulundu. Ayrıca çocuklara İstiklal Marşını ezbere bilen var mı sorusu üzerine henüz İstiklal Marşını ezbere okuyamayan çocuklara, İstiklal Marşının ilk iki kıtasını ezbere okudukları takdirde altın ve çeşitli hediyelerle ödüllendirileceklerini söyledi.

 

 

 

Sağlık Uygulamaları