DÜNYA SİGARA BIRAKMA GÜNÜ! 

                   Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri  sigara kullanımıdır. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke  ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır.

            Her yıl dünyada yaklaşık  2.500.000 kişi sigaranın sebep olduğu hastalıklar yüzünden hayatını kaybetmektedir. Sigaranın sebep olduğu en önemli ölüm sebebi akciğer kanseridir, bunu kalp hastalıkları ve diğer kanser türleri takip etmektedir.

             Tüm bu olumsuz etkilerine rağmen sigara bırakıldığı andan itibaren vücut kendi kendini tamir etmeye başlar. Ancak on yıl içinde vücut hiç sigara içmemiş bir insanın vücudu haline gelebilmektedir. Sigarayı bırakmak için kanser ya da kalp hastası olmayı beklememeliyiz, zira böyle bir durumda vücudunuzun kendini tamir etmesi için yeterli vaktimiz olamayabilir.  

 Sigara içilen bir ortamda bulunmak ve bu ortamdaki kirli havayı teneffüs etmek pasif sigara kullanımı olarak ifade edilir. Pasif sigara kullanımı, yani sigara içilen bir ortamda bulunmak ta, aktif sigara kullanımının sebep olduğu hastalıklara hemen aynı oranlarda yol açabilmektedir.

             Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adım, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır.  Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, bir hastalık olarak kabul edilen sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine de çok ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarımıza müracaat edilerek veya Bakanlığımızın “Alo 171 Sigara Bırakma Hattı”  aranarak destek istenmelidir.

             Dünyanın en gelişmiş teknolojileri kullanılarak sigara ile  mücadele çalışmalarımız kararlı bir şekilde devam etmektedir. Kapalı alanlarda ve toplu yaşam alanlarında, sigara ile mücadele konusunda vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız vardır.  Vatandaşlarımız tarafından kapalı alanlarda sigara içildiğinin tespit edilmesi halinde, Bakanlığımızın "184" numaralı telefonuna ihbarda bulunulabilecektir.

                İlimizde farkındalık sağlamak amacıyla 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında  Halk Sağlığı Müdürlüğü personellerinin katılımıyla 6 Şubat 2017 tarihinde Gaziantep Caddesi’nden başlayıp Spor Sokak’tan geçerek Anıtpark’a kadar yürüyüş yapılmıştır. 9 Şubat 2017 Kaynaşlı Halk Eğitim Merkezinde 13:00-14:00 saatlerinde stant kurulmuş olup Karbonmonoksit ölçümü , Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi yapılmış ve broşür dağıtılnıştır. 9 Şubat 2017 Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde 11:00-15:00 saatlerinde stant kurulmuş olup Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi yapılmış ve broşür dağıtılmıştır.

               Düzce Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr.Öner Abidin BALBAY, Başhekim yardımcısı Prof. Dr. Ali Nihat ANNAKKAYA ve Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Sigara Bırakma Polikliniği uzmanı  Yard. Doç. Dr. Cemil Işık SÖNMEZ ile birlikte Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimlik toplantı salonunda 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü Etkinliği kapsamında basına bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

           

 

 

 

 

Sağlık Uygulamaları