FARKINDAYIZ KANSERİ YENECEĞİZ

Serviks (rahim ağzı) kanseri, Dünya genelinde 45 yaş altı kadınlar da en sık görülen 2. kanser türü olup meme ve akciğer kanserlerinden sonra kanserlerden ölümlerden 3. sıradadır. Sık görülen bir kanser türü olmasının yanında en önemli özelliği erken evrede tespit edilebilmesi ve tespit edildiği zaman da tedavi edilebilmesidir.

Önlenmesi ve erken teşhis edildiğinde de tedavisi mümkün olan serviks kanserinde, invaziv kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümlerin azaltılması açısından önemli bir noktayı da tarama yöntemleri oluşturmaktadır. Yapılacak taramalarda servikalpatolojilerihenüzpreinvaziv evrede iken tespit edip etkin ve basit yöntemler le tedavi etmek suretiyle, invaziv kanser sıklığının buna bağlı morbidite ve mortaliteyi düşürmek amaçlanmaktadır.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığının başlatmış olduğu Ulusal Tarama Standartları doğrultusunda Ülkemizde olduğu gibi İlimizde de tarama standartlar doğrultusunda yaş grubuna dahil olan vatandaşlarımıza yönelik başlatmış olduğumuz taramalarımız Merkez Toplum Sağlığı bünyesinde hizmet veren KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim merkezi) , Toplum Sağlığı Merkezleri ve bu merkezlere bağlı Aile Hekimliği Birimlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Mobil (gezici) KETEM araçlarımızla ilçe ve köylerimizde kanser taramaları yapılmaktadır Ülkemizde kanserle olan mücadelemiz bütün toplumsal unsurların desteği ile devam edecektir. Kanserle mücadele uzun soluklu bir maratondur ve ekonomik güç, siyasal destek ile birlikte halkımızın da aktif katılımını gerektirmektedir.

          İlimizde farkındalık yaratmak amacıyla etkinlikler kapsamında Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesine bağlı  KETEM birimi tarafından 17.01.2017' tarihinde Krempark AVM’de ve 24.01.2017'tarihinde Düzce Atatürk Devlet Hastanesin`de stant açıldı. Vatandaşlarımıza kanserde erken teşhisin önemi ile ilgili broşür dağıtılıp bilgilendirmelerde bulunuldu.

 

Sağlık Uygulamaları