Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı ile Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneği işbirliğiyle Akciğer kanseri hakkında  farkındalığı artırmak amacıyla ‘Koca Ciğer Maketi’ 7-11 Kasım  tarihleri arasında ilimizde Valilik Binası Polis noktasında 8 Kasım 2016  tarihinde Merkez İlçe Krem Park AVM’de 9-10-11 Kasım 2016 tarihlerinde de Atatürk Devlet Hastanesi poliklinik girişinde sergilenerek büyük ilgi gördü. Açılan stantlarda vatandaşlarımızın karbonmonoksit ölçümü yapıldı.

             En önemli konu sigaranın bırakılması olmakla birlikte, ondan daha önemli olan sigaraya hiç başlamamaktır, dolayısıyla çocuklarımıza sigaraya başlamama noktasında farkındalık oluşturmakla birlikte, sigaranın zararları, astım, kronik hastalıklar, bronşit gibi bir takım rahatsızlıklar ile ilgili bilgilendirmeler yapacağız. Bu hastalıkların tedavisinin önemli olduğunu, alerjenlerden ve hem sigaradan hem de pasif dumanına maruz kalınan ortamdan uzak durmanın ne kadar kıymetli olduğunu anlatmaya çalışarak bir farkındalık oluşturup, kanserlerden ve kronik hastalıklardan korunmanın yollarını anlatmaya çalışacağız” .

            Düzce Atatürk Devlet Hastanesi (524 35 52 -2422) ve  Düzce Üniversitesinde (542 13 93-5135) Sigara Bırakma Polikliniklerimiz hizmet vermekte olup sigara bırakma ile ilgili ilaçlarımız Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesinden ücretsiz olarak temin edebilirler.

Dünya Sağlık Örgütüne göre akciğer kanseri tüm dünyada kanser türleri arasında, erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür. Dünyada her yıl ortalama 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden olmaktadır. Akciğer kanserinin en önemli nedeni uzun süreli olarak sigara içimi ve tütün dumanına maruz kalmaktır Sigara, puro, pipo (tütün) içimi akciğer kanserinin bugün ispatlanmış olan en önemli risk faktörüdür. Sigaranın bırakılması halinde akciğer kanserine yakalanma riskinin azaldığı bilinmektedir.

 

Unutulmamalıdır ki sigara ve dumanına maruz kalmak, akciğer kanserinin en önemli nedenidir ve mücadelede en doğru, en temel yaklaşım sigara kullanmamak ya da bırakmaktır.

 

Sağlık Uygulamaları